Tipy na výlety

Tipy na výlet v létě i v zimě 

Přivítáme vaše tipy na výlety do okolí Kačerova a na místa, kde je krásná příroda, zajímavé památky, nebo kde můžete čekat vzrušující zážitek. Nezapomeňte na fotografie a mapky.

Lyžování na Valčence

Autor: pav
Autor: pav

Milovníci sjezdového lyžování v Kačerově mají nejblíže pro svůj oblíbený sport svah na Valčence. Ten je součástí Ski Centra Zdobnice. Na Valčenku se lze dost autem cestou do Kunčiny Vsi, a ještě před zatáčkou v centru obce se dát doleva do kopce. Řidiči musí počítat s tím, že malá silnička vede dost prudce do kopce a lze čekat, že na cestě bude uježděný sníh bez posypu. Zhruba po 900 metrech se dá odbočit na polní cestu a po dalších 400 metrech už je vidět konstrukce horní stanice kotvového vleku. Z osady Kačerov je cesta dlouhá 3 km.

Sjezdový svah Valčenka je 650 metrů dlouhý, horní stanice je ve výšce 725 m a dolní na kótě 615 m. Vzhledem k obtížnosti jde o červenou sjezdovku, má i umělé zasněžování. Vlek je kotvový. U horní stanice je kiosek s občerstvením, kde lze při nepřízni počasí chvíli posedět u kamen. WC je k dispozici v boudě s pokladnou u dolní stanice i nahoře v kiosku. O některých víkendech se v dolní části vleku pořádají vepřové hody na grilu.

Autor: pav
Autor: pav


Ve Ski Centru Zdobnice jsou naproti Valčence přes silnici ještě další dva vleky včetně malých provazových vleků pro děti a tři modré sjezdové tratě. V areálu Ski Centra je k dispozici občerstvení, WC, půjčovna lyží a snowboardů, a také servis. Celodenní lyžování v hlavní v sezoně pro rok 2018 stojí 320 Kč, jízdenky jsou ale odstupňovány i na 2 a 4 hodiny.

Pokud řidiči nechtějí riskovat jízdu po cestě k horní stanici vleku Valčenka, mohou jet do Zdobnice po silnici přes Kunčinu Ves kolem chaty Kovárna. Cesta je dlouhá 11 km. (lip, lek)  

Do Luisina údolí kolem Zámečku

Autor: pav
Autor: pav

Na běžkách můžete vyrazit z Kačerova do Luisina údolí a přes Šajtavu zpět. Na části trasy se jistě setkáte s neprošlapanou cestou, takže se musíte držet mapy nebo navigace. Ale určitě to bude nádherný zážitek. Z Kačerova se nasměrujete k Polance a to buď po silnici na Uhřínov (žlutá turistická značka), nebo podél rybníků lesem k potoku a potom proti jeho proudu. V hlubokém sněhu to může být poněkud náročnější. 

Z Polanky se vydáte podél potoka směrem k Zámečku a do Luisina údolí. Povede vás zelená turistická značka. Až se dostanete ke koňské farmě v Podolí, nadchne vás nádherný rozhled na planině. Dále se vydáte po žluté směrem k Zámečku, a potom po zelené do Luisina údolí. Z Luisina údolí je pěkný sjezd po zasněžené silnici do Kamence. Musíte se jen držet červené turistické značky. 

V Kamenci se dáte doprava po červené a dojdete na Šajtavu neboli Zdobnickou Seč. Na cestě uvidíte bývalou školu, dnes přestavěnou na penzion. Ze Zdobnické Seče půjdete po rovině až k lesním školkám, a poté vás čeká prudký sjezd na křižovatku u myslivecké chalupy v Kačerově. Trasa je dlouhá cca 15 kilometrů. (lek)