Aktuality

Vlci se objevili také v Kamenci ve Zdobnici

10. 6. 2024

Myslivci zaznamenali ve fotopasti vlčí smečku v Orlických horách také na Kamenci ve Zdobnici. "Je to záznam z noci a na videu je vidět možná až osm zvířat," uvedl správce honitby ve Zdobnici Aleš Izák. Dodal, že lidé, kteří je v přírodě potkali, si všimli, že nejsou moc plaší. 

Podle informací ČTK žije v Orlických horách na česko-polském pomezí 15 až 20 vlků. Pohybují se po obou stranách hranice a loví zejména vysokou zvěř a divoká prasata. Vlčí hlídky z Hnutí Duha se domnívají, že v Orlických horách  žijí dvě vlčí smečky a úspěšně se rozmnožují. Ochránci zatím nezjistili, že by vlci napadli hospodářská zvířata.  (lek)

Rokytnice vydala kalendář s historickými fotografiemi

18. 3. 2024

Milovníci historických fotografií jistě ocení nový kalendář pro rok 2024, který vydala Rokytnice v Orlických horách. Je na něm desítka fotografií z let 1918 až 1945. Mj. městská plována, hostinec Na Špici i "divoký" odsun sudetských Němců. 

Cena za odpad pro chalupáře a chataře se zvýšila na 800 Kč

14. 3. 2024

Letos zaplatí chalupáři a chataři za odpad 800 korun. Obec Zdobnice to zdůvodnila vyšší sazbou DPH a nárůstem nákladů odpadového hospodářství. Poplatek je splatný do konce března 2024. Doufejme, že za vyšší poplatek budou popeláři odvážet zejména v létě odpad častěji a že bude kolem kontejnerů větší pořádek. 

Historický mostek se propadá

3. 3. 2024

Unikátní kamenný mostek se šikmou klenbou pravděpodobně z první poloviny 19. století v Kačerově u chalupy ev. č. 53 se propadá. Část kamenů vypadla už před několik lety, ale chalupářům se je podařilo vrátit na místo a dočasně je zpevnit. Nyní však vypadla skupina kamenů z klenby uprostřed mostku a hrozí další devastace cenné historické stavby.
Na schůzi zastupitelstva obce Zdobnice dne 21. 8. 2023 zástupci Spolku Kačerov požádali o opravu mostku, který je součástí historického dědictví lidových stavitelů a je v území Památkové zóny Kačerov. Zastupitelstvo v zápise ze schůze uvedlo, že "bude vznesen dotaz na pobočce Národního památkového ústavu v Josefově a na odboru památkové péče Městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou". Lze doufat, že to bude brzy a že se podaří kamenný mostek zachránit.

pav
pav
pav
pav
pav
pav

Orlické Záhoří má nejdelší sjezdovku 

11. 2. 2024

Nejdelší sjezdová trať v Orlických horách s délkou 1700 metrů byla otevřena v Orlickém Záhoří. Dolní stanice čtyřsedadlové lanovky je v osadě Jadrná a vystupuje se pod vrchem Koruna. Nedaleko horní stanice v nadmořské výšce 1025 metrů vede červeně značená hřebenová turistická stezka pro pěší, běžkaře a cyklisty. 

Na novou lanovku čekalo Orlické Záhoří 20 let. Firma Skiareál Orlické Záhoří, která ji provozuje, tvrdí, že na sjezdovce je nejmodernější zasněžovací zařízení, takže sjezdový svah bude mít sníh v zimě za každého počasí. V areálu je parkování zdarma a několik chalup, které nabízejí ubytování i občerstvení. (lek)  

Někdo poškodil stromy v aleji jeřábů na Kačerově

15. 1. 2024

Vzrostlé stromy jeřábu jedlého v aleji v Kačerově někdo poškodil neodborným ořezem. "Ořezal živé větve a suché nechal, kde byly, čímž staré stromy výrazně zatížil," uvedl Vojtěch Kostiha, který vloni obnovil alej jeřábů, když podél silnice vysázel svépomocí 45 mladých stromků. V aleji zůstaly i přestárlé stromy.

Silnice s příkopy a stromy je v majetku Královéhradeckého kraje a má se o ně starat Správa silnic Královéhradeckého kraje. Podle informací Vojtěcha Kostihy však správci silnic stromy neprořezávali a neví o tom ani Obec Zdobnice, pod kterou Kačerov spadá. Ilegálním ořezem se pravděpodobně bude zabývat odbor výstavby a životního prostředí Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou. (lek)  

Neodborný ořez
Neodborný ořez
Vysázená alej v roce 2023
Vysázená alej v roce 2023

 

Další část střechy kostela má místo plechu šindele

5. 11. 2023

Stavební firma Šindelářství Čábelka a Věříš z Uhlířské Lhoty, Rasochy se v polovině října znovu vrátila do Kačerova a pokračovala v opravách kostela sv. Kateřiny. Postavila lešení, strhla plechovu krytinu na severní straně, a položila šindele. Střecha se opravuje už od roku 2020, vždy před zimou. Ani letos se neopraví celá, pracovníci firmy uvedli, že letos opraví jen část, ale příští rok, když dostanou peníze, by celou střechu už dokončili. Plechová střecha je z roku 1964, původně měl kostel šindelovou krytinu. (lek)

Dětský myslivecký den

2. 9. 2023

Ukázky paroží, poznávání zvířecích stop, ale také správné zaostření dalekohledu při pozorování v lese. To vše si mohli vyzkoušet v sobotu 26. 8. 2023 návštěvníci Dětského mysliveckého dne u Hotelu Zdobnice. Pořádalo ho Honební společenstvo Zdobnice a Zdobnické ženy. Omladina společenstva seznamovala návštěvníky mj. se zvířaty, která žijí v Orlických horách, a připravila zejména pro děti různé soutěže. Trojice hudebníků předvedla různé druhy troubení, mj. při začátku honu a na jeho konci. Návštěvníci mohli ochutnat také kančí maso na grilu nebo kančí guláš. Hlavní a jedinou cenou v tombole byl sele divočáka.

Pálení čarodějnic na Valčence

1. 5. 2023

Pálení čarodějnic na Valčence letos přálo počasí. Tradiční akce Zdobnických žen na poslední dubnový den se konala pod azurovou oblohou, což letos bylo spíše neobvyklé,  a přilákala tak více účastníků než vloni. I starosta Zdobnice Petr Novotný se ještě před zapálením ohně obával, zda bude dostatek pití a jídla. Návštěvníci si mohli koupit špekáčky a opéci si je sami na ohni. Servis byl jako vždy bechybný - dlouhé pruty na opékání a hořící oheň s dostatkem dřeva. A pivo za bezkonkurenční cenu. Děti si mohly mj. vyzkoušet hod míčkem na cíl i běhání v pytli. Za svůj výkon dostávaly odměnu.

 

Náves v Kunčině Vsi se konečně zbavila nevzhledných kůlen

6. 4. 2023

Různé kůlny, přístřešky a garáže, které hyzdily centrum Kunčiny Vsi, jsou konečně pryč. Firma KENVI CZ je zklikvidovala za necelé dva miliony korun koncem loňského roku a sutiny odvezla. Demoliční výměr měla obec už od roku 2017. Bohužel, plechového monstra podél silnice, které kdysi patřilo státním statkům, se demolice nedotkla. Snad až příště.
Obec Zdobnice nyní hledá zhotovitele architektonické studie, který by měl navrhnout, co s uvolněným místem. Obec plánuje v okolí i výstavbu rodinných domků, které však nesmí být oploceny. U budoucích novostaveb jsou zakázány střechy typu bungalov, a také ploché střechy.

 

Obnova aleje jedlých jeřábů

4. 3. 2023

Kolem cesty v Kačerově podél letiště se objevily zhruba metr a půl vysoké nové sazenice jeřábu obecného jedlého zpevněné dřevěnými sloupky. Svépomocí a s podporou Státního fondu životního postředí je na své náklady vysázel chalupář Vojtěch Kostiha. " Teď je tam 45 jedlých jeřábů a doufám, že se uchytí," uvedl Vojtěch Kostiha.

Ještě asi před 30 lety rostly v těchto místech zdravé a plodící stromy, z jejichž plodů - jeřabin bylo možné vyrábět džemy, kompoty i ovocné víno. Alej však postupně zestárla, většina oslabených stromů nepřežila drsné povětrnostní podmínky horské krajiny a uschla. Z kdysi krásné aleje, která se na podzim červenala zralými plody, zbylo do dnešních dnů jen pár přestárlých stromů.

Jeřabiny jsou jedlé nejen u jeřábu jedlého, ale i ptačího. Rozdíl je jen v tom, že plody jeřábu ptačího chutnají hořce, kdežto u jedlé varianty jsou spíše sladké a jen mírně trpké. Rozlišujícím znakem jsou pilovité lístky. U jedlé varianty jsou pilovité jen do třetiny, maximálně poloviny, u ptačí odrůdy jsou pilovité po celém obvodu.

Nová střecha kostela - už zbývá jen kousek

4. 1. 2022

S opravou střechy kostela sv. Kateřiny v Kačerově pokračovala firma loni až koncem září. Vyměnila trámy a šindele pokládala v listopadu. Teď už jí zbývá jen malá část na východní straně. Pak se může pustit do výměny střechy na východním přístěnku, bývalé márnici. Oprava střechy začala v roce 2020, dotace poskytly ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj. Kompletní šindelovou krytinu má už věž a tři čtvrtiny střechy. Původně byla střecha krytá šindeli, plechovou krytinu dostal kostel v roce 1964.

pav
pav
pav
pav

Nedokončená oprava cesty

15. 10. 2021

Obec pokračuje v opravách cesty přes údolí v Kačerově, ale zřejmě jí došel štěrk. Pracovník s bagrem v říjnu navezl štěrk na část cesty až k prudké zatáčce v lokalitě Svatý Jan a rozhrnul je. Ale už zapomněl zaplnit rigoly na zbytku cesty, která ústí na silnici do Prorubek. Odhadem zůstává asi 50 metrů cesty, kde štěrk chybí.

Pokračuje oprava kostela sv. Kateřiny

29. 9. 2021

Od letošního září pokračuje oprava střechy kostela sv. Kateřiny v Kačerově. Zaměstnanci stavební firmy si už připravili nové trámy, které nahradí uhnilé a jinak poškozené. Současně budou také vyzdívat římsu, které je poškozená po celém obvodu. Poté strhnou plechovou krytinu, kterou nahradí šindele. Kompletní šindelovou střechu už má věž, nové šindele jsou zhruba na polovině pravé strany a kolem věže. Plechová střecha je z roku 1964, ale původně měl kostel šindelovou krytinu. V roce 2020 šlo na opravu střechy a stropu 1 361 000 Kč z dotačních programů Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.


Kaplička září novotou

27. 3. 2021

Kaple Panny Marie v Kačerově už shodila sněhovou čepici a nové šindele svítí do dálky. Pracovníci firmy Řemeslné stavby z Miletína stihli dokončit opravu vloni těsně před zimou.

Kaple z roku 1858 prošla celkovou rekonstrukcí. Letos firma musí dokončit jen některé drobnosti, například do niky ve štítové části vložit renovovanou ocelovou mříž. Při opravě využila miletínská firma novou metodu čištění povrchů pomocí suchého ledu. Během prací se podařilo odkrýt původní nástěnnou malbu. Je na ní vyobrazen kříž bez Ježíše Krista a kolem se vznáší skupina andělů, spodní část fresky je nezřetelná. 

Zdobnice prodává čtyři parcely v Kačerově

24. 1. 2021

Obecní úřad ve Zdobnici na základě žádosti zájemců prodává čtyři parcely v Kačerově. Jde o pozemky s parcelním číslem 3305/2. 3303. 3341 a 3342. Všechny jsou v zóně, kde je možné postavit objekt k rekreačnímu užívání nebo bydlení. O prodeji parcel č. 3303 a 3305/2 už zastupitelstvo obce rozhodlo a starosta připravuje kupní smlouvu. Záměr prodat pozemky parc. č. 3341 a 3342 už obec vyvěsila na Vývěsku, takže se může přihlásit více zájemců. 

Kostelní střecha kousek po kousku

18. 11. 2020

Stavební firma dokončila opravu další části střechy kostela sv. Kateřiny. Pokračovat budou zase příští rok. Řemeslníci vyměňovali uhnilé části trámů, vyzdívali římsu a nakonec položili šindele. Kompletní šindelovou střechu už má věž, nové šindele jsou zhruba na polovině pravé strany a kolem věže. Poškozená plechová střecha je z roku 1964. Původně měl kostel šindelovou krytinu. V roce 2020 by mělo jít na opravu střechy a stropu 1 361 000 Kč z dotačních programů Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.

(lek)
(lek)


Při opravě kaple Panny Marie dělníci odkryli původní nástěnnou malbu

6. 11. 2020

Pracovníci firmy Řemeslné stavby z Miletína, která opravuje kapli Panny Marie v Kačerově, při čištění vnitřní omítky odkryli zřejmě původní nástěnnou malbu. Je na ní vyobrazen kříž bez Ježíše Krista a kolem se vznáší skupina andělů, spodní část fresky je nezřetelná. 

Kaple Panny Marie z roku 1858 projde letos celkovou rekonstrukcí. Objekt mj. dostane novou šindelovou střechu, beton na podlaze se vymění za umělou pískovcovou dlažbu, opraví se vnější a vnitřní omítky a provede se odvodnění. Nika ve štítové části dostane renovovanou ocelovou mříž, renovací projdou i původní dveře, okna a kamenné portály kolem okenních otvorů a dveří. V současné době firma pokrývá střechu a zvoničku štípanými modřínovými šindeli. Oprava bude stát podle smlouvy o dílo 844 104 Kč.

 

Oprava kostela sv. Kateřiny Sienské 

6. 11. 2020

Pokračuje oprava kostela sv. Kateřiny Sienské. Pracovníci firmy nyní vyměňují uhnilé a poškozené trámy na pravé straně lodi. Podle jejich slov letos opraví jen část střechy, oprava bude pokračovat v dalším roce. Věž má novou šindelovou střechu a nové šindele jsou i na třetině pravé strany a kolem věže. Poškozená plechová střecha je z roku 1964. Původně měl kostel šindelovou krytinu. Firma současně vyzdívá poškozenou římsu na pravé straně lodi. V roce 2020 by mělo jít na opravu střechy a stropu 1 361 000 Kč z dotačních programů Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje. 


Obecní úřad nechal vytyčit cestu údolím

9. 6. 2020

Zdobnický obecní úřad nechal vytyčit polní cestu od silnice v lokalitě Svatý Jan až k úžlabině, kde je odbočka k chalupě č. ev. 51. Údajně kvůli tomu, že není jasné, kudy se má jezdit zejména mezi loukami, kde nejsou žádné terénní hranice. Výsledkem měření je skutečnost, že auta nyní jezdí ve vzrostlé trávě v šířce až 10 metrů mezi kolíky vymezujícími vlastnické hranice. Místo jedněch kolejí od aut jsou nyní na louce tři jízdní pruhy. Na dalších místech vedou hranice polní cesty využívanou loukou a polem. Je to zjevný nesoulad mezi mapovým záznamem a skutečností v terénu. Někteří vlastníci už podali stížnost na Státní pozemkový úřad.

Zimní sezona začala. Na Valčence se lyžuje

2. 1. 2020

Letošní zima je skoupá na sníh, ale díky zasněžování se před Silvestrem začalo lyžovat už i v sousední Zdobnici. Kačerováci to mají nejblíže ke sjezdovce Valčenka (viz Tipy na výlety). K horní stanici vleku lze dojet i autem z Kunčiny Vsi, když se ve směru od Kačerova zabočí kousek za cedulí obce doleva do kopce.

Jarní úklid. Jako každoročně

Po zimě se v příkopech u silnic vedoucích z Kačerova objeví odpadky, které tu zanechali nepořádní návštěvníci. Tedy předpokládáme, že chalupáři a chataři své odpadky po příkopech neodhazují, ale řádně je odklidí do kontejnerů (vždyť za to platí),  nebo si je odvezou do domovského sídla. Poděkujme ochotným dobrovolníkům, kteří nepořádek uklízejí nejen na jaře, ale i po celý rok.  

Jarní úklid (pav)
Jarní úklid (pav)
Odvoz nepořádku (pav)
Odvoz nepořádku (pav)


Vichřice vyvrátila smrky v Kačerově

Vichřice, která se přehnala Orlickými horami o víkendu 17. a 18. března 2018, vyvrátila také v Kačerově několik smrků u rekreačních chat a chalup, a polámala stromy v lese směrem na Šajtavu. Spadlé smrky poškodily také objekty skanzenu v Uhřínově. Viz Fotogalerie.

Zdobnice žádá o dotaci na opravu kapličky Panny Marie

Starosta Zdobnice Petr Novotný v nejbližší době podepíše smlouvu na vypracování projektu Udržovací práce na kapli Panny Marie v Kačerově s chrudimskou firmou Projekce CZ. Zastupitelstvo obce to schválilo na zasedání 23. 2. 2018. Současně požádá o dotaci na tento záměr v rámci dotačního titulu na obnovu drobných sakrálních památek. Kaplička Panny Marie je z roku 1858 a stojí uprostřed osady u silnice v blízkosti památníku obětem 1. světové války. 

Plán zimní údržby

Obec Zdobnice bude v zimě 2017/2018 v Kačerově udržovat sjízdnou cestu od Piety ke Křížku a dále uklízet sníh v prostoru kolem kontejnerů na odpad. O přístupové cesty do Kačerova, tedy silnice II. a  III. třídy se stará společnost Údržba silnic Královéhradeckého kraje.

Omezení zákazu prodeje obecních cest

Zastupitelstvo obce Zdobnice na svém zasedání 23. října 2017 navrhlo změnit úplný zákaz prodeje obecních cest, a rozhodlo, že každý požadavek se bude posuzovat individuálně. Tyto změny zapracuje obec do vyhlášky o prodeji pozemků. Podmínkou eventuálního prodeje bude zachování průjezdních profilů a další okolnosti, například, že cesta končí na pozemku žadatele a nebrání přístupu ostatním majitelům okolních pozemků.